Izlet „Premužićeva staza“ 02.09., 03.09. i 04.09.2022.

Posted by on 04/08/2022

PLAN IZLETA

Petak 02.09.2022.- Duga Resa – Zavižan

Okupljanje ispred NTL -a u Duga Resi u 17 sati i polazak prema Zavižanu.
Noćenje, ili dom na Zavižanu(u slučaju da se oslobode mjesta u domu) ili spavanje u šatorima u Krasnom.

Subota 03.09.2022.- pl.dom Zavižan – pl. kuća Kugina kuća – 13 do 14 h hoda

Planirani polazak sa doma na Zavižanu u 6.00 h ujutro.
Na putu prema Alanu usput ćemo se popeti na neke od vrhova koji su neposredno uz stazu,a planirani dolazak na Alan je oko 12 sati. Na domu imamo mogućnost dogovora za ručak. Nakon pauze,polazak prema Kuginoj kući na koju je planirani dolazak oko 20 h, nakon čega slijedi okrijepa uz organiziranu večeru i noćenje.

Nedjelja 04.09.2022. – pl.kuća Kugina kuća – Baške Oštarije 6 – 7 h hoda

Polazak oko 08.00 h sa Kugine kuće i planirani dolazak na Baške Oštarije oko 15 h.
Nakon kraćeg odmora polazak prema Duga Resi i dolazak u kasnijim večernjim satima.

Težina izleta:

K2 - kondicijski vrlo zahtjevno (subota 12 – 13 hoda)

T1 - Tehnički nezahtijevan

Oprema:

Adekvatna planinarska odjeća i obuća (obavezne gojzerice),
poželjno je ponijeti štapove,vreća za spavanje,zaštita od vjetra i kiše, zaštita od sunca,rezervna odjeća.

Obavezna osobna, zdravstvena i planinarska iskaznica (plaćena članarina za tekuću godinu).

Voda min. 2-3 l na dan (subota), nedjelja 1,5 – 2 l.

Okvirna cijena izleta oko 500 kn (ulaznica u NP,noćenja u domu,prijevoz).

OBAVIJESTI I UPUTE SUDIONICIMA IZLETA

Sudionik izleta je svojom prijavom za sudjelovanjem na izletu potvrdio:

1. Da je upoznat sa svim detaljima izleta, da je zdrav i da nema kronične bolesti koje nije prijavio vodiču izleta, te da je psihofizički spreman za napore na izletu.

2. Da će slušati sve u dobroj namjeri izrečene upute vodiča na terenu, te da svojim djelovanjem neće ugrožavati druge sudionike izleta.

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta na terenu, izlet se može otkazati.

Vodič prije polaska na izlet provjerava opremu sudionika izleta; ako netko nema opremu u skladu s zahtjevima iz najave izleta, vodič je dužan takvoj osobi zabraniti sudjelovanje na izletu.

Zbog iznenada pogoršanih vremenskih uvjeta na terenu vodič ima pravo promijeniti smjer kretanja i krajnje odrediše,odnosno može prekinuti odvijanje izleta.

Zbog problema sa zdravstvenim stanjem pojedinih sudionika izleta vodič donosi optimalne odluke: određuje sudionike izleta koji će se pobrinuti za ugroženog člana, odnosno, u krajnjoj nuždi, prekida izlet.

Sudionik izleta mora biti član Hrvatskog planinarskog saveza s plaćenom članarinom za tekuću godinu. Člansku iskaznicu mora obavezno imati sa sobom za vrijeme izleta.

Napomena: broj mjesta ograničen (18 sudionika). Uz prijavu za izlet obavezna je uplata 300 kn kod vodiča!
(rezrvacija noćenja i organizacija prijevoza).

Vodič: Damir Šeketa – 0917863275

Premužićeva staza je pješački planinarski put koji prolazi vršnim dijelovima sjevernog i srednjeg Velebita. Staza je dugačka 57 km, a prvih 16 km (8-9 sati hoda) prolazi područjem NP Sjeverni Velebit.

U knjizi Željka Poljaka „50 najljepših planinarskih izleta u Hrvatskoj“ jedino je Premužićeva staza dobila najvišu ocjenu.

Zasluga je organizatora, reformatora i osuvremenitelja hrvatskog planinarstva Ivana Krajača što je ing. Ante Premužić na Velebitu uspio trasirati ovaj turistički put.

Staza je izgrađena u samo četiri godine, od 1930. do 1933., a zbog kvalitete gradnje i uklopljenosti u prirodni okoliš ova staza predstavlja biser graditeljstva pješačkih puteva u Hrvatskoj.